Piše: Mateo Petrović
U subotu, 22.06.2024., na penjalištu Terihaji u Samoborskom gorju održan je interni klupski seminar zbrinjavanja unesrećene osobe i tehnika spašavanja i samospašavanja.
Cilj seminara bio je osposobiti članove kluba za zbrinjavanje unesrećenih osoba u vanbolničkim uvjetima te izradu sistema za podizanje i spuštanje unesrećene osobe ili tereta. Kroz proteklo vrijeme pokazalo se da članovima kluba nedostaje edukacije upravo iz ove dvije teme, pa je tako i osmišljen ovaj seminar.
Sudjelovalo je ukupno 19 polaznika i 6 instruktora. Polaznici su bili podijeljeni u manje grupe koje su se rotirale po radnim stanicama, kako bi svaki pojedinac dobio priliku isprobati i izvježbati sve pokazane tehnike te po potrebi postaviti pitanja za dodatnim pojašnjenjima.
Polaznici su tako dobili priliku proći sve što je potrebno kako bi zbrinuli unesrećenu osobu u izvanbolničkim uvjetima, a maksimalni naglasak je bio na improviziranim sredstvima, koja su većinom pri ruci prilikom speleoloških istraživanja. Uz neizostavni trauma pregled, vježbalo se kraće transportiranje unesrećene osobe pomoću improviziranih sredstava poput transportnih vreća ili tende, imobilizacija te utopljavanje pomoću improviziranog bivka. Isto tako, dobili su priliku raditi sa nosilima za speleospašavanje.
Uz prvu pomoć, polaznici su vježbali i kompletnu izradu sistema za podizanje i spuštanje tereta, što je uključivalo izradu trostrukog sidrišta, gelendera, raznih sistema za podizanje i spuštanje te naposljetku tirolske prečnice.
Kulminacija radionice sa sistemima bila je spajanje svih naučenih tehnika u izradu tirolske prečnice i sistema za izvlačenje tereta iz jame, gdje su sudionici koji nisu imali priliku do sada sudjelovati u čišćenjima speleoloških objekata ili u istima nisu imali priliku raditi sa sistemima, dobili priliku naučiti kompletan proces izvlačenja otpada iz jama. Svaki sudionik dobio je priliku napraviti cijeli sistem od nule te voditi proces izvlačenja otpada iz speleološkog objekta.
Cilj je bio mlađim snagama Kluba približiti kako funkcionira ovaj cijeli proces te na taj način dobiti veći broj ljudi osposobljenih za upravljanje sistemima na budućim akcijama čišćenja speleoloških objekata.
Po završetku svih radionica i intenzivnog cjelodnevnog rada na istima, polaznici su sjeli odmoriti te pričekati zasluženo jelo i piće. Međutim, nevjerojatnim spletom okolnosti, jedan od njihovih kolega baš tada odlazi u šumu obaviti toalet te se „unesrećuje“.
Polaznici odmah dobivaju zadatak krenuti u potragu za kolegom te ga zbrinuti i transportirati do ceste. Nakon kraće početne konfuzije i zatečenosti situacijom, polaznici se daju na posao te kreću u potragu za izgubljenim „unesrećenim“ kolegom. U kratkom roku ga nalaze i kreću u zbrinjavanje te pripremu za transport. Nakon uspješnog zbrinjavanja, kreću u transport iz šume prema cesti, gdje odmah primjenjuju novostečeno znanje te pomoću sistema momčadskog potega i Svetog Bernarda „unesrećenog“ kolegu na uspješan i siguran način transportiraju na cestu, gdje se isti na čudesan način instantno oporavlja i zahvaljuje na spašavanju.
Poslije završne vježbe svi skupa sjedamo na zasluženo jelo u obliku kotlovine te hladne napitke koji su nas cijeli dan spremno čekali u prijenosnim frižiderima. Nakon toga, neki umorni svojim kućama, a neki u prvi otvoreni ugostiteljski objekt na još jednu, nužno potrebnu analizu proteklog dana.
foto: D. Janton
Cilj seminara je postignut – polaznici su dobili osnovnu podlogu znanja iz područja zbrinjavanja unesrećenih osoba te izrade sistema. Na svima zajedno je sada da nastavimo raditi na tome, kako bi se znanje usavršilo i uspješno primjenjivalo u budućnosti.