PIŠE: Damir Janton
Članovi SKOL-a za vikend od 22. do 24. svibnja ponovo su se zaputili na Plitvice u sklopu projekta ‘Istraživanje i otkup standardiziranih podataka o speleološkim objektima u Nacionalnom parku Plitvička jezera’. Plan vikenda je bio nastaviti istraživati istočni dio ‘našeg’ sektora. Tako smo se zaputili do Špejarovih lugova gdje ostavljamo aute i krenuli hodati prema padinama Jelenskog i Bijelog vrha pa sve do Gluhih draga.
Nakon svega par minuta hoda nailazimo na prvi speleološki objekt, manju špiljicu koju na brzinu crtamo i krećemo dalje. Sljedeća postaja je jama većeg otvora te se tu dijelimo na tri ekipe. Prva ekipa (Ivor i Damir) je ostala istražiti i nacrtati jamu od nekih 35 metara dubine koja nam je ponudila lijepu zasiganu dvoranu na dnu i razlog za vratiti se u obliku upitnika (čitaj suženja). Nakon jame otišli smo nacrtati i jednu manju špilju.
Druga ekipa (Darko i Zvonimir) istražila je jamu dubine 25 metara na čijem su dnu našli kostur jelena. Nakon te jame također su se zaputili nacrtati jednu manju špilju. Treća je ekipa bila ‘leteća’ (Velimir i Lana), rekognosciranjem su našli jednu manju špilju i ustanovili da od tri LIDAR objekta jedan to uopće nije, jedan je manja špilja a jedan jama od 15-ak metara.
Pri povratku do auta, prva je ekipa našla jamu s većim pukotinskim otvorom te je bacanjem kamena ustanovljeno da pada više desetaka metara tako da nam je to veliki motiv za iduće istraživanje.
Ukupno je za vikend locirano sedam speleoloških objekata od kojih je šest istraženo a pet topografski snimljeno. Od tih sedam objekata tri su novopronađena, tj. nisu locirana LIDAR tehnologijom.
Sudionici ovog terena bili su: Velimir Ivačić, Damir Janton, Lana Kekelj, Zvonimir Penava, Ivor Perković i Darko Rubić.