Piše: Nina Trinajstić
INTERNATIONAL SYMPOSIUM “GEODIVERSITY AND GEOHERITAGE – STATE AND PERSPECTIVES”
Od 7. do 9. listopada 2022. godine održavao se u Perušiću na međunarodni simpoziji “Georaznolikost i geobaština- stanje i perspektive” na kojem su sudjelovali i naši članovi (Damir, Clea, Karla i Nina).
Na simpoziju se okupili brojni stručnjaci, speleolozi, znanstvenici te djelatnici iz sektora zaštite prirode, znanosti i turizma koji su kroz brojna stručna predavanja i stručne posteri imali prilike predstaviti i raspraviti razne teme vezane za georaznolikost i geobaštinu.
Prikazano je više primjera iz prakse na koji način je geobaština adekvatno evidentirana, vrednovana i zaštićena, te primjeri njene interpretacije i prijedlozi za buduće zaštite i nove načine interpretacija.
Jedan od takvom primjera prezentirala je i naša Karla u svojem istraživanju napravljenom kroz završni rad na preddiplomskom studiju geologije na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu pod vodstvom mentorice doc. dr. sc. Karmen Fio Firi.
“Geoturistički potencijal odabranih podzemnih objekata u okolici Zagreba”
Karla Štiberc, Karmen Fio Firi
Na posterskoj sekciji Nina je bila koautor na prezentaciji istraživanja novih otisaka dinosaura napravljenog pod vodstvom kolege speleologa koji radi u sustavu zaštite prirode Andreom Deklićem
“Preliminary report on the possible new dinosaur tracksite on eastern Istria coast”
Andrea Deklić, Aleksandar Mezga, Vlatko Brčić, Nina Trinajstić
Još bi istaknuli i nekoliko istraživanja koje su prezentirali naši dragi kolege speleolozi:
- Valerija Butorac i Nenad Buzjak ispričali su nam o načinima vrednovanja speleoloških objekata u okviru georaznolikosti i geobaštine, te ukazali na potrebu reevidencije postojećih zaštićenih speleoloških objekata i možda potrebe za proglašenje nekih novih.
- Maja Marinić, Dalibor Paar i Darko Tibljaš koji su prezentirali zanimljive rezultate istraživanja sedimenata i sedimentnih stijena iz Ledene jama i jame Nedam na Sjevernom Velebitu
- Ana Ercegovac, Dalibor Paar sa suradnicima s PMF-a i IRB-a gdje su kroz postersku prezentaciju prezentirali započeto istraživanje geokemijskih i mineraloških analiza sedimenta u Đulinom ponoru.
Osim stručnog djela na Simpoziju se i svečano obilježilo nekoliko obljetnica:
- 230. obljetnica od prvog zabilježenog posjeta spilji Samograd (1792. godina),
- 140. obljetnica rođenja dr. Josipa Poljaka, 100. obljetnica njegove disertacije (prve disertacije iz speleologije u Hrvatskoj – 1922. godina) i 60 obljetnica smrti,
- 85. obljetnica rođenja geomorfologa prof. dr. sc. Andrije Bognara,
- Međunarodni dan georaznolikosti (6. listopada).
Htjeli bi zahvaliti organizatorima Geografskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Javnoj ustanovi Pećinski park Grabovači na izvrsno organiziranom skupu kojim su nam obogatila naša znanja, omogućili nam bolji uvid u trenutno stanje vezano za georaznolikost i geobaštinu te nas motivirali za daljnja istraživanja.
Veselimo se sljedećem skupu koji su organizatori najavili da će se održavati za dvije godine.
Link na stranicu simpozija: https://www.pmf.unizg.hr/geog/aktivnosti/georaznolikost-geobastina2022