Istraživanje Oštrinove jame počelo je 2010. godine tijekom Speleološkog kampa Speleokor na Korani. Postojanje same jame otkrio nam je gosodin Ivo Žalac iz Slunja, dugogodišnji suradnik i prijatelj kluba i svih špiljara, a osim Oštrinove jame zaslužan je i za otkirvanje i brojnih drugih objekata na širem slunjskom području. Jama je ime dobila po prezimenu gospodina Nikice Oštrine čiji je posjed i kuća nedaleko ulaza u jamu. Prvo istraživanje jame odradili su Predrag Rade (SD Karlovac) i Filip Presečki (SK Ozren Lukić). Nakon prolaska ulazne vertikale i spuštanja u drugu, došli su do dijela gdje opasno vise uglavljeni balvani nad prolazom dalje u vertikalu te su zbog opasnosti odustali od daljnjeg istraživanja. Prošle su gotovo četiri godine i iza nas su bile brojne istražene jame u okolici Slunja, no Oštrinova jama je i dalje stajala na popisu neistraženih, ali perspektivnih objekata, a odgađalo se njeno istraživanje upravo zbog te opasnosti.
Ipak, 18. siječnja 2014. ekipa SKOL-a u sastavu Filip Prelec, Magdalena Pandžić i Damir Janton odlučuju se okušati sreću i probati proći dalje u jami. Iskoristili smo stara sidrišta i došli do tog upitnog dijela, prošli malo dalje, uvjerili se da jama ima veliku perspektivu, no da i stoji činjenica da je ulazna vertikala dosta opasna te bi ju trebalo pametno postaviti, što smo i počeli no zbog nedostatka opreme prošli smo tek koji metar niže od ekipe prije par godina. Tom je prilikom označen ulaz u jamu te smo se jako dobro podružili sa gospodinom Nikicom te saznali zašto taj balvan visi u vertikali. Naime, u mladim je danima isti taj gospodin i sam pokušao istražiti jamu, spustio se na ruke brodskim užetom i lancima no nije imao snage popeti se nazad, pa su njegovi prijatelji u jamu oborili najbliže stablo po kojem se uspio izvuć van, a od te njihove avanture osim tog balvana ostali su i ostaci debelog užeta.
Opet je prošlo nekoliko mjeseci, a jama je i dalje bila na popisu neistraženih te smo to konačno odlučli promijeniti. Dana 8. listopada 2014. zaputili smo se u Slunj u mješovitoj ekipi SKOL-a, SOV-a i SOŽ-a. Planovi su bili veliki te se većina njih i ostvarila. Tri ekipe, tri jame, tri nacrta. Oštrinova jama bila je počašćena ekipom u sastavu Kristijan Hmura (SO Željezničar), Ana Bakšić (SO Velebit) i Damir Janton (SKOL). Konačno smo izbjegli balvane i glonđe te se spustili u dvoranu gdje više nije potrebno uže za kretanje po objektu. Iz dvorane ide nekoliko kanala, no jedan glavni meandar otišao je u duljinu. Ne baš klasično za do sada male slunjske bunare. Ja sam imao to zadovoljstvo postavljanja i istraživanja, tj biti tzv. sonda. Ana je strpljivo crtala, Kiki je poslušno mjerio te je ukupni rezultat bio 49.5m dubine i 150m dužine. Prilikom istraživanja primijetili smo da jama ima nekoliko upitnika, penjeva i suženja, no to smo ostavili za neku drugu priliku. Također smo se u nekoliko navrata uvjerili da je jama izrazito kršljiva i da treba paziti gotovo pri svakom koraku. Crtanje je završilo, upitnici ostali, a mi smo izašli van i dijelili doživljaje s drugim ekipama iz drugih jama.
Jedanaest dana kasnije, dakle 19. listopada 2014., sastavljena je nova ekipa, ovaj puta svi redom SKOL-ovci (Filip Presečki, Magdalena Pandžić, Nina Trinajstić i Damir Janton) s ciljem istraživanja upitnika i crtanja novih dijelova. Išli smo redom, prvi penj se ubrzo zatvorio, nacrtali smo ga te krenuli dalje. Drugi penj, najveća perspektiva u jami pokazao se nedosežan upravo zbog te kršljivosti pa smo izabrali radije živu glavu nego 10-tak metara novih kanala. I tako smo došli do trećeg upitnika, suženja u meandru gdje smo se uspjeli provući u novi kanal, no i on se ubrzo zatvorio. Nakon što smo i to nacrtali, nešto smo pojeli te svi redom izašli van na zasluženo pivo. Rezultat je dakle 17m novih kanala tako da je službena duljina jame povećana na 167m dok je dubina od -49.5m ostala nepromijenjena.
Evo i krajnji rezultat…nacrt:
ISTRAŽIVANJE SLUNJSKOG PODRUČJA
Ovo je mali dodatak za one koji vole brojke i statistiku. Istraživanjem Oštrinove jame SK Ozren Lukić došao je do brojke od 20 istraženih speleoloških objekata sa oznakom klupske pločice. Igrom slučaja podjela na jame i špilje je točno 50%/50%, dakle 10 špilja i 10 jama.
Ukupna istražena duljina svih objekata je 648 metara što dovodi do prosjeka od 32.4m po objektu, dok je ukupna istražena dubina 314 metara, a prosjek dubine objekata je 15.7m. Oštrinova jama je sa svoja 167 metara duljine i 49.5 metara dubine dosta iznad prosjeka od do sada istraženih objekata od strane SKOL-a i prijatelja, tako da bez ubrajanja njene duljine i dubine prosječna duljina slunjskih objekata iznosi 25.1m, a prosječna dubina 14m.
piše: Damir Janton